Vastsündinu riietuse ABC ehk kuidas riietada vastsündinut?
Beebiriided on armsad ja ilusad, aga mida imikule osta, et need lisaks kaunile välimusele oleksid ka praktilised, lapsesõbralikud ja mugavad? Toome välja peamised põhimõtted, mida vastsündinu riietamisel tasub jälgida ja meeles pidada.
Eelista naturaalsetest materjalidest beebiriideid
Vastsündinud beebi ei oska oma kehatemperatuuri reguleerida nii nagu täiskasvanud seda teevad. Teisisõnu tähendab see seda, et beebide käed-jalad on tihtipeale jahedad ning laps vajab läbimõeldud riietust kehatemperatuuri hoidmiseks. Puuvillased beebiriided tunduvad rahakotisõbralikumad ja armsad, kuid külmal hooajal võiks beebile esimese kihina eelistada meriinovillaseid riideid. Meriinovillal on suurepärane omadus reguleerida temperatuuri ehk kuumema ilmaga see jahutab ning külmema ilmaga soojendab imiku keha.
Erinevalt puuvillasest ei muutu meriinovillane materjal märjaks saades külmaks. Näiteks kui beebi rinnaesine saab süües märjaks, siis võib puuvillane kangas muutuda jahedaks, põhjustades beebile ebamugavustunnet. Lisaks meriinovillasele on soovituslik eelistada ka bambusest ja kanepikangast beebiriideid. Ettevaatlik tasub olla ka fliisiga, sest see ei lase kehal hingata ja võib ülekuumenemiseni viia.
Beebi jahedamad käed-jalad tekitavad esmakordselt vanemateks saanutes sageli tunde, et lapsel on külm ja tuleb riideid juurde panna. Tegelikult võib lapse üleriietamine lõppeda hoopis EMO-s, alariietudes saab ta kehvemal juhul väikese nohu. Kuldreegel on, et beebil võiks olla üks kiht rohkem riideid seljas kui täiskasvanul. Seda, kas tema kehatemperatuur on paras, saad kontrollida kuklalt või otsaesiselt, mis peab olema meeldivalt soe. Kui see on kuum või higine, siis võta riideid vähemaks. Kui aga jahe, siis pane lapsele riideid juurde.
Mis riideid vastsündinule osta?
Kuigi beebiriided on enamjaolt armsad ja kokku tahaks osta terve toatäie riideid, siis arvesta beebi kiire kasvamisega ning soeta pigem vähem kui rohkem asju. Esimestel kuudel võiks riietuse peamisteks märksõnadeks olla mugavus ja lihtsus. Üle pea käivate rõivaste asemel eelista hõlmik-lõikelisi bodisid ja trukkide või lukuga toakombekaid.
Kui nabakönt pole veel ära kukkunud, siis pea riietust valides silmas, et riided või mähkmed nabapiirkonda ärritaks ega hõõruks.
Osta mõned paarid hõlmikbodisid, sipupükse ja toakombekaid, paar mütsi, üks soojem kombekas õues käimiseks vankrisse või turvahälli ning tegelikult võiks sellega vastsündinud riietusvajadus piirduda. Sünteetiliste printidega vahvaid kampsuneid, pusasid ja kleidikesi saab hakata kandma siis, kui laps juba suurem ja tema nahk pole enam nii õrn ja temperatuuritundlik.
Lapsed kasvavad ruttu ja tänu sellele ongi tore soetada iga natukese aja tagant uusi riideid. Vastsündinu puhul arvesta eelkõige tema õrna nahaga ja vali mugavad ning lihtsad beebiriided. Kui beebist saab aga väikelaps, siis on ka riietevalik vabam ning suurem. Tutvu meie e-poes olevate ilusate lasteriietega SIIN.
Kõige olulisem beebiriiete puhul on kangavalik:
- Väldi sünteetilisi materjale
- Eelista esimese kihina meriinovilla
- Jälgi, et puuvillased riided poleks märjad, sest need muutuvad muidu külmaks
- Keha vastas olevatelt toodetelt lõika sildid ära, sest need võivad beebi õrna nahka ärritada