Kuidas lapse tulekuga mitte pankrotti minna?

Lapsed on toredad ja esimene laps on sageli eriti eriline, kuid paraku on lapsele vaja erinevaid lastetarbeid: näiteks vanker, turvahäll, riided jne. Need nõuavad aga raha. Kuidas ostlemist sedasi korraldada, et ise mitte pankrotti minna, aga et lapsel kõik vajalik olemas oleks?

Esiteks tuleb endale emotsionaalse emana meeles pidada, et laps vajab suures pildis ainult õnnelikke vanemaid, sooja kodu ja turvalist keskkonda. Jah, tal on vaja ka kuivi mähkmeid ja riideid, aga üldises plaanis on laste saamisest ja beebimajandusest tehtud üks suur müügiartikkel, mille pealt kõik kasu üritavad saada. Ikka ja jälle mõjutatakse ostuotsust tegema emotsioonidele tuginedes, sest kõik ju teavad – iga ema tahab oma lapsele parimat ja kui öeldakse, et just üks või teine toode on parim, siis on järelduse tegemine kerge – mu lapsele on seda vaja.

Beebide asjad pole üldse mitte odavad. Just tänu emotsionaalsele lähenemisele küsitakse esemete eest korralikku hinda. Kui ootad oma esimest last, siis tõenäoliselt ongi väljaminekud suhteliselt suured, aga kui on juba teine või kolmas beebi tulekul või kui kõrval on tasakaalukas mees või teadlikud sõbrannad, siis võib olukord kujuneda rahakotisõbralikumaks.

Nõuanded:

Esiteks – arvesta, et lapsel pole vaja pooltki nii palju asju, kui sa talle osta tahaksid. Beebi ei vaja nõnda palju erinevaid riideid, sest ta kasvab nii ruttu ja enamus emad on hädas pigem sellega, et ei jõua riideid ära kanda kui sellega, et riideid on puudu. Osta vähem riideid ja osta need väikese ruumivaruga, et saaksid üht eset kauem kanda.

Teiseks – mõtle läbi, kas kõik vajaminev peab olema uus või sobib midagi ka kasutatuna osta. Näiteks turvatool autosse võiks olla uus, aga äkki vanker võib olla hästihoitud kasutatud. Mõni riideese, näiteks keha vastas olevad rõivad, võiksid olla uued, aga õues käimise kombekas kasutatud.

Kolmandaks – uuri, kas su sõbrannadel on midagi alles nende lastest. Asjade jagamine, laenamine ning ajutine kasutamine on eriti mõttekas, sest lapsed kasvavad ruttu ja nende vajadused muutuvad samuti kiiresti. Ostmise asemel maksa sõbrannale väike raha või ehk piisab ainult kommikarbist ning saad kasutada paar kuud näiteks mõnd mänguasja, lamamistooli või muud vajaminevat eset.

Neljandaks – ära osta ette, vaid osta siis, kui tekib vajadus. Sa ei tea, milline teie päevarütm hakkab olema, milline iseloom on kõhus kasvaval lapsel ning millised saavad olema tema magamisharjumused. Vii end kurssi erinevate võimalustega, aga ostuotsus tee siis, kui aeg käes ja vajadus reaalne. Nii väldid tühje oste ning asju, mis võib-olla kasutust ei leiagi.

Selleks, et sul oleks hea ülevaade, mis on juba olemas ja mida veel vaja osta, tee endale nimekiri. Seda nimekirja saad arutada elukaaslase ja sõbrannadega, et üheskoos jõuda järeldusele, kas kõiki kirja pandud asju on tõepoolest tarvis ning mida võiks osta uuena ja mida kasutatuna. Nii on beebi tulek rahakotisõbralikum, sinu meel rahulikum ja beebi ka õnnelikum, sest mida õnnelikumad on vanemad, seda rõõmsam ja rahulikum on ka uus ilmakodanik.