Kelgutama
,

Kelgutama, kelgutama!



Praegused ilmad on ideaalsed talverõõmude nautimiseks. Üks parim talvine tegevus õues on kelgutamine ja tuubitamine.  Seda, et õues liikumine on kasulik, teavad vist kõik. Miks mitte ühendada meeldiv kasulikuga ja minna lastega õue kelgutama! Siin postituses kirjutame sellest, mida lapsele kelgumäele minekuks selga panna ja anname ülevaate erinevatest kelkudest ja tuubidest.

Kuidas last riietada kelgumäele minekuks?  

Esimene ja teine kiht

Esimese ja teise kihina riieta last nii, nagu oled teda riietanud tavaliselt talvel õue minekuks. Ainult sina tead, kuidas lapsel soe on. Mõnel lapsel piisab toariietest ja soojast kombest, teisel jälle tuleb panna toariietele ja õueriietele lisaks ka vahekiht- kampsunid/fliisid/soojad toapüksid. Kelgutama minnes tuleks pigem soojemalt panna riidesse väiksemad lapsed, kes veel ise väga palju ei jaksa kõndida ja istuvad pikalt kelgus. Ainult kelgus istudes ja mitte liigutades võib lapsel külm hakata.

Õueriided

Viimase kihina õueriided. Õueriiete valikul peab jälgima, et need oleksid korralikud. Jope ja püksid või kombekas peavad kindlasti olema tuule- ja veekindlad. Väikelaste kombekal ja pükstel peaksid kindlasti olema jalakummid. Jalakummid hoiavad püksi(kombe)sääred kenasti paigal nii, et lumi ei satuks lapsele saapasse. Oluline on ka ,et lapse kombekal või jopel oleks kapuuts. Kapuuts on eriti hea, kui õues hakkab lörtsi sadama või kui tuul on väga tugev ja külm.

Müts, sall ja kindad

Talvekindad peaksid olema ka veekindlad. Müts peab olema soe ja sall peab olema  ilusti ümber kaela, et hoida kael soojas.


Kelgu valik

Kelgutama minemiseks on vaja ka kelku. Kelkusid on palju erinevaid.

  • Tavaline plastikkelk– neid on erinevates suurustes. Tuleb leida oma lapsele sobiv. Võiks mõelda ka sellele, kas kelgule on pidureid vaja või mitte. Enamus tavalisi plastikkelke on mõeldud üksinda sõitmiseks, vaid mõned plastikkelgud on kahekohalised.
  • Plastikust beebikelk on väiksem kui tavaline plastikkelk, beebikelgul on tavaliselt kõrgem seljatugi, et toetada lapse selga. Beebit võib kelgule panna alles siis, kui ta oskav iseseisvalt istuda.
  • Lumetuubidega on küll mugavam mäest alla sõita, aga need võtavad rohkem ruumi.
  • Lumeliugurid – on erinevate suurustega. Pisemad lumeliugurid on väga kompaktsed ja võtavad vähe ruumi. Suuremad võtavad umbes samapalju ruumi nagu tavaline plastikkelk.
  • Puidust kelk. Kelgutada saab ka puidust kelguga. Puidust kelke on erinevaid: nii seljatoega kui ka ilma; eest nööriga tõmmatavaid kui ka tagant sangast lükatavaid.

Igal juhul, kui laps on soojalt riides, olemas on sobiv kelk, siis võib kelgutamine alata!