Lastega mängimine ning nende kaasamine igapäevastesse tegevustesse

Mõned päevad tagasi sattusin lugema ühte postitust, kus räägiti sellest, et lapsed tänapäeval päris mänguasjadega liiga vähe mängivad. Vanematel on väga lihtne mõnes olukorras anda lapsele kätte nutitelefon või tahvelarvuti, et laps saaks seal mänge mängida või multikaid vaadata. Kõige selle nutimaailma kõrvalt tuleks leida ka aega, et lapsega koos mängida ja ka teda igapäevastesse tegevustesse kaasata. Lastega mängimine ja koos ühiste tegevuste tegemine on lapsele vajalik. Kirjutangi sellest, milliseid mänge me lastega mängime ja millistesse igapäevastesse tegevustesse ma püüan neid kaasata.

Miks lastega mängimine on oluline?

Lastega mängimine on väga oluline. See arendab laste loovust, mõtlemist ja motoorikat ning suurendab ka sõnavara. Lisaks veel see sära laste silmis, kui keegi nendega koos mängib, on lihtsalt fantastiline. Lapsed on alati nii põnevil, kui nad saavad koos oma ema või isaga mängida (klotsidest maju, garaaže ja torne ehitada, autode või nukkudega mängida) või hoopis muid arendavaid mänge mängida. Suuremate lastega võib mängida ka keerulisemaid lauamänge – need on põnevad nii lapsele kui ka vanemale. Proovi leida aega, et lastega mängida ja tegeleda – nii on lapsed rõõmsamad ja käituvad ka tunduvalt paremini.

Mis mänge me mängime?

Lemmikuks mänguasjaks on meil klotsid. Klotsidest saab ehitada peaaegu et kõike, mida oskate ette kujutada. Näiteks maju, torne, lennukeid ja autosid on väga lihtne ehitada. Oleneb muidugi klotside komplektist aga võimalusi on ikka väga palju.

Lauamängud, näiteks Memory mäng. Sealt me otsime samasuguste piltidega kaarte. Päris mängureeglite järgi me seda veel lapsega ei mängi, sest ta on veel natuke liiga väike, aga kui pildid on õigetpidi pööratud, siis kaks samasugust kaarti oskab ta ikka leida.

Puslede kokkupanemine on ka väga hea vaheldus. Lastele nii meeldib, kui lõpuks oskavad ise pusle kokku panna ja sealt tuleb tore pilt välja.

Lastega mängime veel autodega, pehmete kaisuloomadega, nukkudega ja muude arendavate mänguasjadega. Ka raamatute vaatamine ja erinevate uute sõnade õppimine on meil üsna igapäevane tegevus.

Lapsed ja igapäevased tegevused

Lisaks lastega mängimisele, kaasan lapsi ka igapäevastesse tegevustesse. Näiteks köögis palun neil teha lihtsamaid eakohaseid tegevus – taldrikute ja kausside ulatamisega saavad nad edukalt hakkama. Suurem laps, kes on praegu kolme aastane, oskab ka lauda katta, kui talle öelda, mida lauale vaja panna on. Lisaks saab ta hakkama ka pannkoogitaigna segamisega, hakitud köögiviljade kaussi asetamisega jne. Jõuludel tegime koos suurema lapsega piparkooke. Õnneks on suurem laps köögis üsna koostööaldis: tema jaoks on see põnev ja huvitav, kui köögis mind aidata saab.

Milliseid mänge te oma lastega mängite? Millistesse igapäevastesse tegevustesse oma lapsi kaasate?