Nõuanded esmarasedale: mida teha ja mida kindlasti mitte
Iga naise rasedus on omamoodi. Mõnel võib see 9 kuud olla nautimise asemel hoopis lõputult ebamugav ning pingeline. Siiski on teatud soovitused, mida raseduse ajal tasub arvesse võtta, et muuta see aeg enda jaoks võimalikult positiivseks ja ilusaks.
Kirjuta võimalikult palju üles
Inimesele, kes ei ole kirjutaja-tüüpi, võib rasedusaegsete emotsioonide-tundmuste-asjade-mõtete üles kirjutamine olla päris tüütu tegevus. Püüa igal nädalal kirja panna, et mis on muutunud, toimunud, kuidas oled oma keha tajunud, millised on olnud emotsioonid ja mida oled vahepeal teinud.
Miks see on oluline? Asjad ununevad kiiresti ja hiljem on vahva rasedusaegseid meenutusi ja läbielamisi lugeda. Samuti on lapsel tore seda märkmikku sirvida ja lähemalt teada saada ajast, mil tema ema kõhus kasvamas oli. Kui rasedusi on mitu, siis annavad märkmed võimalusi rasedusi omavahel võrrelda, kõrvutada ja sarnasusi-erinevusi leida.
Ära loe interneti foorumeid
Ära loe netifoorumeid, sest sealsed jagamised ning kommentaarid on sageli negatiivsed. Oma kogemusi tulevad jagama ikka need, kellel on mure või kehvad kogemused, aga need võivad sind sulle huvipakkuva teema osas lõõgastumise asemel hoopis pingesse ajada. Kui sul on küsimusi, muresid või probleeme, siis netifoorumite asemel pöördu hoopis oma ema, sõbranna või ämmaemanda poole.
Õpi elu rahulikult võtma
See on väljakutsuv, eriti nende inimeste jaoks, kes on harjunud olema aktiivsed ja iseseisvad ning kelle elurütm on kiire. Nüüd, mil Sinu organismis on veel teine inimene, õpi olema kohal ja teadlik oma elutempost, võttes kõike rahulikumalt. Kõnni aeglasemalt, hinga sügavamalt, räägi rahulikumalt. Proovi olla nii, et Sa ei ajaks oma pulssi väga kiireks. Ära torma mööda linna, ära broneeri oma päevi liiga täis, ära võta ette ebamõistlikult suuri ja mahukaid projekte jne.
Luba end aidata
See võib küll raske olla, aga siiski vajalik. Eesti naised on enesekindlad, iseseisvad, hakkajad ja saavad ise kõik tehtud. Minu jaoks on enda aitamise lubamine olnud mõnusalt väljakutsuv teekond. See on nõudnud nii palju teadlikkust, sest kiirelt tahab tulla tunne, et ma ei ole mingi hädapätakas, kes asjadega ise hakkama ei saa. Mõista, et Sul tõepoolest pole praegu vaja raskeid poekotte tassida, reisikohvrit vedada, rasket sülearvutit terve päev mööda linna käekotis kanda jne. Samuti õpi paluma ühistranspordis istet, kui seda vajad.
Käi erinevates perekoolides ja loengutes
Lugedes läbi ühe raamatu, põhinevad Su teadmised sel ühel raamatul. Käies ainult haigla perekoolis, siis põhinevad Su teadmised ainult lääne meditsiini põhimõtetel. Käi hoopis erinevates perekoolides, -loengutes ja loe erinevaid raamatuid. Uuri loomuliku sünnituse kohta; loe, kas ja mis on valuvaba sünnitus; kes või mis on doula ja kas Sul oleks ka temast abi; millistel juhtudel võiks võtta eraämmaemanda ja kas Sulle võiks sobida hoopis kodusünnitus? Olles kursis erinevate suundade ja koolkondadega, oskad palju teadlikumalt teha oma valikuid, otsuseid ega lähe kaasa väljakujunenud hoiakute ja arvamustega.
Liigu, tee trenni, joogata ja võimle
Liikumine on oluline. Jaluta, tee tervisekõndi või joogat, venita end hommikuti, võimle ja treeni erinevaid sünnituseks vajalikke lihaseid. Aktiivne eluviis hoiab eemale liigsed kilod, rasvumise, paneb energia liikuma, toetab positiivset mõtlemist, annab hea tunde ja meeldib ka kõhubeebile. Spordiga pea siiski ka piiri ning uuri, mis mahus ja mis koormusega Sa treenida võid. Tea, et kõik spordialad pole raseduse ajal soovituslikud.
Suhtle iga päev on kõhubeebiga
See loob ilusa sideme teie vahele. Räägi temaga, silita oma kõhtu, mõtle tema peale, kujuta teda kasvamas oma kõhus, kujuta ette tema pehmet sündi, seda milline ta on pärast sündi ning näiteks, kuidas on elu temaga 5 aasta pärast. Laula oma lapsele. Kiiguta teda end õõtsutades. Hinga sügavalt, tehes erinevaid hingamisharjutusi.
Hoidu enda võrdlemisest teistega
Kiirelt tahavad tekkida mitmesugused võrdlevad küsimused: miks minu kõht nii suur/väike on, miks minul sellised emotsioonid on, miks minul on nii- või naamoodi, miks mina lapsele suurel hulgal asju valmis pole ostnud, miks mina ei suuda kõike nii hästi teha, miks minul ei ole meeles iga päev on lapsele laulda, miks mina ei suuda iga päev mediteerida jne. Enda võrdlemine teistega on tarbetu, sest iga naine, rasedus, kõhubeebi, kodune olukord, tööpinge, raseduse kulg ja elustiil on erinev. Unusta teised, keskendu endale ja pööra tähelepanu sellele, et Sul oleks võimalikult hea olla.