Nõuanded: mida teha, kui lapsel on tuulerõuged?

Kõigile on teada, et külmade, vihmaste ja tuuliste ilmadega levivad haigused ja viirused väga kiiresti. Nii lasteaedades kui ka mängutubates ja muudest rahvarohketes kohtades ringlevad viirused, millesse võib kergesti nakatuda ka sinu laps. Järgnevast postitusest leiate informatsiooni tuulerõugete kohta: mis need tuulerõuged on ja kuidas neid ära tunda, tuulerõugete vastu vaktsineerimisest ja tuulerõugete läbipõdemisest.

Mis on tuulerõuged ja kuidas neid ära tunda?

Tuulerõuged on viiruslik nakkushaigus, mis levib üsna kiiresti. Enamasti põetakse tuulerõuged läbi lapseeas, aga ka täiskasvanutel võib esineda tuulerõugeid. Tuulerõuged algavad tavaliselt punaste täpikeste või laikudega. Päeva või paari pärast tekib punasele laigule vill ning hiljem tuleb sinna peale koorik. See nahalööve on väga sügelev, mistõttu oleks soovitatav lapse küüned lühikeseks lõigata, et ta ei kratsiks ville katki. Kindlasti tasub meeles pidada, et laps on nakkusohtlik juba 1-2 päeva enne punaste täppide ilmumist.

Tuulerõugete esimesel paaril päeval võib lapsel olla ka kõrge palavik. Palaviku alandamiseks vali õiged ravimid. NB! kõik palavikualandajad ei sobi tuulerõugete korral. Kindlasti loe läbi palavikualandaja infolehte, kui oled infolehe ära visanud, leiad informatsiooni ka raviminfo kodulehelt.

Tuulerõugetel on peiteperiood. See tähendab, et kui su laps on kokku puutunud tuulerõugetes lapsega, avalduvad sümptomid tal alles 7-21 päeva pärast.  

Tuulerõugete vastu vaktsineerimine

Kui su laps on kokku puutunud tuulerõugetes lapsega, ei ole hilja mõelda vaktsiini peale. Vaktsineeritakse lapsi ja täiskasvanuid tavaliselt 3-5 päeva peale haigega kokkupuutumist. Huvi korral kindlasti uuri oma perearstilt tuulerõugete vaktsineerimise kohta lisainformatsiooni. Aeg-ajalt on vaktsiiniga tarneraskused ja seetõttu ei ole võimalik vaktsineerida.

läbipõdemine

Kindlasti anna oma perearstile teada, et lapsel on kehale tekkinud lööve. Sinu kirjelduse põhjal paneb perearst  lapsele diagnoosi ja annab nõuandeid, kuidas edasi toimida.

Tuulerõugete sümptomite leevendamiseks kasutatakse tavaliselt kas briljantrohelist või vahtu (PoxClin). Kuigi paljud lapsevanemad arvavad, et see vaht on väga kallis, on see oma hinda väärt juba kasvõi sellepärast, et vahtu kasutades ei riku ära laste riideid. Olgem ausad, korralikud ja kvaliteetsed lasteriided maksavad ju üsna palju. Briljantrohelist on hiljem nahalt ja riietelt raske maha pesta.

Tuulerõugetega võib kaasneda ka palavik. Kindlasti küsi perearstilt või apteekrilt, millist alandajat lapsele anda tohib, sest on palavikualandajaid, mida ei tohi kasutada tuulerõugete ajal.

Rääkige kommentaarides kaasa, kas teie laps(ed) on põdenud tuulerõugeid või olete vaktsineerinud lapsi tuulerõugete vastu.