Valmistume külmetuste hooajaks – parimad viisid beebi külmetuse raviks

Emana tead, et miski muu ei suuda rohkem su südant murda, kui näha oma last haigena, valu või ebamugavustunde käes kannatamas. Seega oled vast meiega nõus, et kõige parem on, kui sa oled selleks ajaks maksimaalselt hästi ettevalmistatud.

Beebi külmetus või tõsisem mure?

Esiteks tuleb loomulikult konsulteerida oma perearstiga veendumaks, et tegemist on tõesti beebi külmetusega mitte mõne tõsisema terviseprobleemiga. Kui oled oma arstiga telefoni teel konsulteerinud või temaga kohtunud, ja ta on kinnitanud, et tegemist on beebi külmetusega, on ainus asi, mida saad teha, et oma last lohutada, sümptomeid ravida ja olla kannatlik.

Jah, see on raske aeg, kuid midagi teha pole. Seetõttu jagame sulle mõned lisanäpunäited, kuidas valmistuda külmetusete hooajaks ja kuidas beebi külmetust ravida, et sinul ja sinu lapsel see lihtsamini mööduks.

Beebi külmetuse ennetamine

Pese käsi

Uuringutega on leitud, et 80% kõigist nakkushaigustest kandub edasi meie käte kaudu. Veendu, et sa ise ja kõik teised, kes beebiga kokku puutuvad, korralikult oma käsi peseksid. 

Tunne külmetuse sümptomeid

Külmetusnähud algavad tavaliselt kurguvalu, seejärel nohu ja ninakinnisusega.

Beebi kurguvalu

Võib olla on keeruline öelda, kas sinu beebil on kurguvalu, kuid tavaliselt köhatavad nad kurguvalu ajal sagedamini ja on tavapärasest kohmakamad.

Beebi nohu

Lihtsam on nohuga. Esialgu tuleb ninast selge nohu eritis. Aja jooksul võib see muutuda paksuks ja muuta värvi. Külmaga on see normaalne.

Beebi palavik

Samuti võib sinu lapsel tõenäoliselt kõigi nende eelpool mainitud sümptomitega kaasneda palavik. See kõik kokku näitab, et sinu beebi on külmetunud ja et on vajalik konsulteerida oma perearstiga.

Beebi on haige

Kui arst on kinnitanud, et sinu beebil on külmetushaigus, saad sa ise mitmeid selle kulgu kergendavaid toiminguid ette võtta.

Hangi õhuniisutaja

Veendu, et sinu beebi magamistoas ei oleks liiga kuiv õhk. Õhuniisutaja on uskumatult kasulik vahend külmetuse ravimisel. Põhjus selles, et niisutajast eralduv niiskus aitab sinu lapsel nina ja rindkere lima pehmendades hõlpsamini hingata. Lülita see sisse igal uinakul ja öösel, kui sinu laps ööunne läheb, et aidata tal paremini magada ja hingata.

NB! Pese ja kuivata õhuniisutaja kindlasti hoolikalt, et vältida bakterite ja hallituse levikut. Soovitatav on loputada niisutajat üks kord päevas ja puhastada seda põhjalikult vähemalt üks kord nädalas.

Kui sul pole niisutajat ja on vaja siiski viivitamatut leevendust, istuge koos lapsega vannitoas, kus soe dušivesi jookseb ca 15 minutit. Dušiveest eralduv aur aitab beebil pisut kergemalt hingata.

Piisav vedelikutarbimine

Külmetusega võitlemisel on oluline vältida vedelikupuudust olenemata sellest, mis vanuses sinu laps on. Julgusta oma last jooma palju vedelikke. Kui sul on alles pisike beebi, anna talle sagedamini rinda või joogipudelit. Kusjuures tavaliselt soovib laps haigena rinda või joogipudelit isegi sagedamini, sest sedasi pakub ta endale justkui lohutust.

Beebi vedelikupuudus

Jälgi kindlasti beebi vedelikupuuduse märke. Need on:

  • 10–12 tunni jooksul märjad mähkmed puuduvad
  • silmad ja lõge (peas olevad pehme laik) on sisse langenud
  • vähem elastsust nahas
  • kuiv suu
  • pisarate vähenemine või puudumine
  • ärrituvus, väsimus ja janu

Kui sa näed neid sümptomeid, helista koheselt oma perearstile ja on üsna tõenäoline, et tema omakorda suunab edasi haiglasse, et vedeliku tasakaalu kiiremini taastada.

Soolalahused

Kas teadsid, et beebid ei oska suu kaudu hingata enne, kui nad on saanud 4-5 kuu vanuseks? Seetõttu võib vaid ette kujutada kui raske on neil hingata, kui neil on nohu. Samuti ei oska nad ju nina nuusata, mis muudab olukorra veelgi keerulisemaks.

Seetõttu on soovitav hoida oma kodus alati käepärast beebidele mõeldud ninaloputusvahendit. Tilguta seda selili lamava beebi ninasõõrmetesse ja seejärel tõmba tekkiv eritis välja. Jah, beebile see ei meeldi, kuid beebi nohu korral muid võimalusi nina paremaks läbikäimiseks kahjuks ei ole.

Beebi nohu ja kõrgem peaalus

Kui su beebil on magades raske hingata, aseta ta pea alla väike padi, et hoida pead kõrgemal. See aitab ninast nohu välja valgumist, mis madala peaaluse korral muidu nina ummistama hakkaks.

Kraadiklaas ja ravimid

Kõige lihtsam on kasutada kontaktivabu infrapuna kraadiklaase. Kui sa oled veendunud, et beebil on palavik, võta ühendust oma perearstiga, et arutada ravimite kasutamise vajadust. Kasuta ravimeid ainult pärast lastearsti ja apteekriga konsulteerimist. Vaid sedasi saad olla kindel, et kasutad õigeid ravimeid ja et annad õiged annused vastavalt sinu lapse vanusele ja kaalule.

Puhkus

Jah, beebi külmetuse korral magab kehvemini, kuid tee enda poolt kõik selleks, et ta saaks piisavalt palju puhata. Rohke puhkus ja hea uni paneb beebi palju kiiremini end paremini tundma.

Kannatlikkus

Kannatlikkus on beebi külmetuse juures võtmesõnaks. Kui kõik vajalikud protseduurid on tehtud siis jääb järele vaid kannatlikult oodata. Kui aga olukord halveneb, või sa tunned, et kõik ei ole siiski päris õige, võta kindlasti ühendust arstiga. Usalda oma sisetunnet, liigne hoolitsus ei ole kunagi paha.

Milliseid nippe ja nõuandeid sina kasutad, kui su beebi on külmetunud?