UUS LAPS TULEKUL: Kuidas uut beebit olemasolevatele lastele tutvustada?

Beebi sünd perre toob palju rõõmu nii emale, isale kui vanavanematele. Kui peres on juba kasvamas mõni laps, siis kuidas, millal ja mis viisil oleks õige uue beebi tulekust teatada ja last peatse elumuutusega harjutada?

Mõni laps väga soovib endale väikest õde või venda, teise jaoks võib see olla pigem armukadeduse allikaks. Selleks, et uue lapse tulek oleks tervele perele oodatud sündmus, võiks kogu protsessi läbi mõelda strateegiliselt ja kõiki osapooli arvestades.

Kui täiskasvanud, kes omavad suhete loomisel ja arendamisel varasemaid kogemusi, tulevad värske elumuutusega rõõmsalt toime, võib väikelaps vajada uue beebi perre lisandumisel vanemate tuge.

Aita luua lähedust

Kõige esimesena peaks laps kuulma perre juurde sündivast õest-vennast kindlasti oma vanemate käest. Jutuajamine oleks hea pidada enne, kui ema välimus muutuma hakkab. Eakohasel viisil võib rääkida, kuidas beebi kõhus kasvab, näidata ultrahelipilte ja vaadata koos ka ultrahelipilte vanema lapse ootamise ajast.

Ebameeldivaid mälestusi, näiteks teda oodates iivelduste all kannatamist, ei maksa välja tuua. Suhelge ja küsige, millised tunded lapsel on ning las ta vahel selgitab ise, mismoodi ta rasedusest ning beebi tulekust aru on saanud. Nii näed, milline on tema hoiak, meelestatus ja tunded.

Laste omavahelist sidet aitab luua ka see, kui peate üheskoos plaani, mismoodi väikse beebi tuleku jaoks ette valmistada. Lubage lapsel pakkuda omapoolseid ideid ja küsida julgelt küsimusi. Selgitage, mis teid kõiki ees ootab. Tehke seda positiivsel noodil, kuid siiski võimalikult realistlikult. Kui sul on mõni sõber, kellel sarnane elukorraldus parasjagu käsil, siis võib külaskäik nende juurde anda lapsele parema pildi teie pere eesootavast elukorraldusest.

Armukadedus on loomulik tunne

Lapse armukadedust võib võrrelda sarnaste tunnetega, mis valdavad täiskasvanuid, kes kardavad, et neil tuleb armastatut teise naise-mehega jagada. Need on lapse jaoks tõsised emotsioonid, mis võivad “rivaali” saabumisel avalduda. Vanematena võib meil olla armukadedust raske mõista, aga lastel on oluline turvaline emotsioonide väljendamise võimalus, tingimusteta armastuse tunnetamine ja teadmine, et vanemad on tema jaoks olemas ka kõige tusasema tuju ajal.

Loomulikult peavad paigas olema kindlad reeglid. Igasugune füüsiline agressioon beebi suunas, näiteks löömine, raputamine või muu taoline, olgu rangelt keelatud. Oluline on selgitada lapsele, et füüsiline haiget tegemine pole aktsepteeritud. Pahurad tunded võib välja laulda, joonistada või mõnes huviringis “välja rahmeldada”, kui on näha, et lapsel on tarvis füüsilist frustratsiooni maandada. Nutmist ei tohiks lapsele keelata. Kui temaga ollakse kurbuse hetkel koos ning näidatakse üles tema mõistmist, siis õpib laps oma keeruliste emotsioonidega hakkama saama. Laps näeb, et talle ollakse toeks ning ta saab oma tunded lõpuni läbi elada.

Kaasake lapsi tegevustesse

Alguses ei tasuks juhtida liialt tähelepanu sellele, et vanem laps saab endale mängukaaslase. Võib minna mitmeid aastaid enne, kui laste mängud omavahel kokku sobituvad. Siiski, üks kasulik võte uue beebi sujuvamaks perre vastu võtmiseks on kaasata suurt pisikese tegevustesse.

Vanem laps saab aidata ema mähkimise ja pesemise juures, ulatada kreemituubi, tuua rätikut või sipupükse. Mõelge ka lapsega koos, millised tegevused oleks beebi jaoks toredad ja arendavad. Vastsündinud beebi nõuab palju tähelepanu, aga ka suuremal on omad vajadused ja soovid. Vanemate kallistused, tähelepanu, kiidusõnad ja tunnustus on tema enesehinnangu jaoks väga vajalikud.

Laste omavahelise läheduse tekitamiseks ei pea aga alati kaasama suuremat väiksema tegevustesse. Mõnekuune beebi hakkab tasapisi juba välismaailmaga teadlikult suhtlema, see võimaldab suuremal temaga mängimist harjutada. Näiteks võib ta titale ulatada mänguklotse või supilusikat, tugevdamaks nendevahelist kiindumust. Nii tunnevad lapsed, et on võrdsed ja mõistavad, et tähelepanu jagub mõlemale. Kenasti ja avatult vesteldes saab lastele selgeks teha, et kõik pereliikmed on ühtmoodi tähtsad ja armastatud.